Samsun Üniversitesi Uçuş Akademisi - Uçuş Okulu
Samsun Üniversitesi Uçuş Akademisi - Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Genel Havacılık İşletmesi Uçuş Okulu, Pilot, Pilot Eğitimi, Uçuş Eğitimi
TÜMÜNÜ GÖR

20 Yılda 804 Bin Yeni Pilota İhtiyaç Duyulacak

Boeing’in yaptığı araştırmaya göre 2038 yılına kadar 804 bin yeni pilota ihtiyaç duyulacak. İmalatçının her yıl yaptığı araştırmalara göre 20 yıllık süreçler halinde raporlar hazırlanıyor. 2019-2038 arasındaki dönemde her yıl duyulan pilot ihtiyacı ise 40 bin 200.

Araştırma, havayollarının yanı sıra bölgesel havayolu şirketleri, hava taksi, sivil helikopter işletmecilerinin de ihtiyacına dikkat çekiyor.

EĞİTİM STANDARTLARI ÇOK ÖNEMLİ

Boeing’in araştırmasında, yetiştirilen pilot sayısıyla birlikte yüksek eğitim standartı dikkat çekici. Raporda, “Yeni pilotların yüksek eğitim kalitesine sahip olmasının uçuş emniyetini yükselttiği ve sektöre uyumu hızlandırdığı” belirtiliyor. Bu açıdan uçuş okulu seçimi de büyük önem taşıyor.

SEKTÖR VE BÖLGELERE GÖRE DAĞILIMI

Türkiye’nin de içinde olduğu Avrupa’nın gelecek 20 yılda pilot ihtiyacı 148 bin. Ortadoğu’nun 66 bin, Uzakdoğu’nun 266 bin, Kuzey Amerika’nın ise 212 bin pilot.

Sektörlere ayrıldığında 804 bin pilotun 645 bininin havayollarında, 98 bininin hava taksi şirketlerinde, 61 bininde helikopter şirketlerinde uçması bekleniyor.

TEKNİSYEN VE KABİN EKİBİ SAYISI

Raporda ayrıca pilot kadar yetişmiş teknisyen ihtiyacına da dikkat çekiliyor. Bu süreç içinde sektör için gerekli teknisyen sayısı 769 bin. Kabin memuru da bir diğer ihtiyaç. 20 yılda sektör 914 bin yeni kabin memuru istihdam edecek.

 

Kaynak: www.kokpit.aero

21 Temmuz 2019