Samsun Üniversitesi Uçuş Akademisi - Uçuş Okulu
Samsun Üniversitesi Uçuş Akademisi - Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Genel Havacılık İşletmesi Uçuş Okulu, Pilot, Pilot Eğitimi, Uçuş Eğitimi
TÜMÜNÜ GÖR

SHGM 2020 Yılı Hizmet Tarifesinde Yüzde 50 İndirim Yaptı

SHGM COVİD-19/Coronavirüs salgını nedeniyle uçuşların durdurulduğu havacılık sektörünün mali olarak desteklenmesi amacıyla 2020 yılı hizmet tarifesinde yüzde 50 indirim yapmıştır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün havacılık sektörüne sunduğu hizmetlerden aldığı ücretleri içeren ve 24.12.2019 tarihli Bakanlık Oluru ile yürürlüğe giren “2020 Yılı Hizmet Tarifesi” ‘nde indirim yapılması kararı alınmıştır.

Bilindiği üzere daha önce 24.03.2020 tarihinde balon işletmelerine ait ruhsat ve temdit ödemeleri bir yıl ertelenmiş, 25 Mart 2020 tarihinde ise Resmi Gazete’de yayımlanan Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik ‘te değişiklik yapılarak, açığa alınıp kullanılamayan biletlerin ücret iadelerinin yapılması güvence altına alınmış, diğer taraftan havayollarından nakit çıkışı düzenlenmiştir.

Sektörümüzü içinde bulunduğu bu zor süreçte desteklemek amacıyla şimdi de havalimanı işletmeleri, terminal işletmeleri ile yer hizmetleri kuruluşlarının bu yıl içinde ödemeleri gereken ruhsat ve temdit bedellerine erteleme getirilmiş, tarifede yer alan diğer hizmetlerin bedelleri ise yarıya indirilmiştir.

09.04.2020 tarihinden başlamak üzere yapılan başvurularda indirim uygulaması Hizmet Tarife Ödeme Sisteminden (https://takas.shgm.gov.tr) başlatılacak olup önceki tarihlerde yapılan ödemelerden iade işlemi yapılamayacaktır.

12 Nisan 2020